Postaw Domek Domki Modułowe Kontakt
Postaw Domek Domki Modułowe Kontakt
Postaw Domek Domki Modułowe Facebook
Postaw Domek Domki Modułowe Instagram
Postaw Domek Domki Modułowe Youtube
PostawDomek.pl Całoroczne Domki Modułowe

Budowa domku modułowego bez pozwolenia - krok po kroku

03 marca 2024

 

Marzysz o własnym domku letniskowym, gdzie mógłbyś odpocząć od zgiełku miasta i zanurzyć się w ciszy natury? Od 2022 roku budowa domku rekreacji indywidualnej o powierzchni do 70 m2 jest możliwa bez pozwolenia na budowę! Wystarczy jedynie zgłosić zamiar budowy w starostwie powiatowym. Brzmi prosto? To w takim razie przejdźmy przez ten proces krok po kroku!

1. Sprawdź warunki zabudowy

Zanim cokolwiek zgłosisz, upewnij się, że działka, na której chcesz budować, spełnia warunki zabudowy. Możesz to zrobić, sprawdzając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Jeśli MPZP nie ma, musisz wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (WZ).

2. Przygotuj niezbędne dokumenty

Do zgłoszenia budowy domku letniskowego będziesz potrzebować:

  • Formularz zgłoszenia: dostępny na stronie internetowej starostwa powiatowego lub w wersji papierowej w urzędzie.
  • Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane: jeśli nie jesteś właścicielem działki, musisz uzyskać zgodę właściciela.
  • Projekt zagospodarowania działki lub terenu: obejmujący usytuowanie budynku, jego wymiary, rzuty, elewacje i przekroje.
  • Informacje o obszarze oddziaływania obiektu: jeśli budowa może potencjalnie oddziaływać na środowisko.
  • Oświadczenie o spełnieniu wymagań: dotyczących m.in. odległości budynku od granicy działki, dostępu do drogi publicznej i wyposażenia w urządzenia sanitarne.

3. Złóż zgłoszenie w starostwie

Wszystkie dokumenty złóż w wydziale architektury i budownictwa starostwa powiatowego właściwego dla miejsca budowy. Możesz to zrobić osobiście, za pośrednictwem poczty lub online (jeśli urząd udostępnia taką możliwość).

4. Poczekaj na decyzję

Starostwo ma 21 dni na wniesienie sprzeciwu do zgłoszenia. Jeśli sprzeciw nie zostanie wniesiony, możesz rozpocząć budowę. Pamiętaj, że w trakcie budowy musisz stosować się do zgłoszonego projektu i obowiązujących przepisów budowlanych.

5. Zakończenie budowy

Po zakończeniu budowy poinformuj o tym starostwo powiatowe. W tym celu złóż wniosek o przyjęcie zgłoszenia zakończenia budowy. Do wniosku dołącz m.in. oświadczenie o zgodności wykonania obiektu z projektem.

Dodatkowe informacje:

  • Więcej informacji na temat zgłaszania budowy Budynku Rekreacji Indywidualnej znajdziesz na stronie internetowej: https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/550.
  • Pomoc w wypełnieniu formularza zgłoszenia i kompletowaniu dokumentów możesz uzyskać w starostwie powiatowym lub u architekta.

Inwestycja w domek modułowy bez pozwolenia to doskonały sposób na szybkie i tanie stworzenie wymarzonego miejsca wypoczynku. Pamiętaj jednak, aby przed rozpoczęciem budowy dokładnie sprawdzić wszystkie formalności i skompletować niezbędne dokumenty.

Uwaga:

Powyższy tekst ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej. W przypadku wątpliwości co do procedury zgłoszenia budowy domku letniskowego skontaktuj się z prawnikiem lub urzędnikiem starostwa powiatowego.

Tomasz Kukuła
Postaw Domek Domki Modułowe Kontakt +48 508 822 993
Postaw Domek Domki Modułowe Kontakt kontakt@postawdomek.pl
Postaw Domek Domki Modułowe Kontakt Biuro i domek pokazowy:
Kapałów 49, 26-230 Radoszyce
NIP: 6462528810

CO ROBIMY?

ODWIEDŹ NAS:

KONTAKT:

Postaw Domek Domki Modułowe Youtube

Postaw Domek Domki Modułowe Instagram

Postaw Domek Domki Modułowe Facebook